מה עושים עם פנסיה כאשר אין צוואה מוגדרת

כאשר אדם נפטר הוא משאיר אחריו משפחה שצריכה להתמודד לאחר האובדן, גם עם מציאות כלכלית חדשה. משפחות רבות של קרוב משפחה שנפטר, יכולות להיעזר מאוד בכסף שמגיע להן מגופים וביטוחים שונים, כמו למשל מחברות הביטוח או מקרן הפנסיה שהיו שייכים לנפטר.

במידה והנפטר לא הותיר אחריו צוואה מוגדרת ומסודרת, עולות שאלות רבות בקשר לעיזבון ולכספי הנפטר. אז מה עושים עם כספי הפנסיה במידה ואין צוואה? כל התשובות במאמר הבא.

מה עושים במקרים שאין צוואה?

החשיבות של צוואה היא גדולה מאוד ואת השפעותיה העיקריות, ירגישו קרובי הנפטר או הנפטרת לאחר לכתם מהעולם. היתרון הגדול והכי בולט שבהותרת צוואה מסודרת ומוגדרת, היא חלוקה ברורה בין היורשים שבדרך כלל, יוצרת אווירה מובנת ובהירה יותר לכולם ואף מונעת ריבים ומחלוקות. אך לעיתים ומסיבות שונות שבדרך כלל הולכות עם המנוח, אנשים לא משאירים אחריהם צוואה ומותירים את בני משפחתם להתמודד עם הירושה.

החדשות המנחמות הן שגם כאשר אין צוואה מוגדרת, החוק במדינת ישראל מכוון את חלוקת הרכוש על פי מדרגות קרבה מסוימות ויוצר למעשה מעין סדר יורשים, שמבוסס על קשרי המשפחה והקרבה למנוח. קיימים גם מקרים בהם אין יורשים כלל על פי דין ובמקרים אלו, העיזבון של הנפטר יועברו לרשות המדינה ויהיו תחת ניהולו של משרד האפוטרופוס הכללי.

מה זה 'שארים' והאם ניתן להעביר את כספי הפנסיה בירושה?

קרובי משפחתו של אדם לאחר מותו, נקראים שארים. השארים מחולקים ביניהם בסדר ירושה על פי הגדרת חוק הירושה. חוק זה, הוא גם זה שקובע מי הם השארים, מי הם היורשים, ומה יהיה סדר החלוקה במקרה שאין צוואה.

סדר הירושה המעוגן בחוק קובע כך – הראשונים במדרגה יהיו בני הזוג והילדים של המנוח, בכך נכללים גם נישואים גאים, ידועים בציבור וילדים של המנוח שנולדו גם לאחר מותו. אחריהם זכות הירושה ניתנת להורים של הנפטר ואחריהם, הזכות תגיע להורים של הוריו, כלומר הסבתות והסבים של המנוח.

כפי שניתן להבין מכך, ההגדרה כ-'שארים' מזכה בקבלת זכויות, כספים וענייני ירושה נוספים השייכים למנוח. בהקשר הפנסיוני, כיום קיימים תקנונים וכללים נוספים שהוגדרו בחוק ומחייבים את הקרנות השונות בפנסיית שאירים במקרים הרלוונטיים. כלומר, בדרך כלל קיים בקרנות הפנסיה מנגנון אשר נותן לעמית את האפשרות לכיסוי ביטוחי במקרה פטירה.

מהו גיל פרישה ומתי למעשה ניתן לצאת לפנסיה?

על פי החוק במדינת ישראל, גיל הפרישה הינו שונה עבור גברים ונשים.

הגיל בו ניתן לצאת לפנסיה לנשים הוא בין 62 ל-65 ולגברים גיל הפרישה הינו 67. גילים אלו מתייחסים אמנם לגיל בו ניתן לצאת לגמלאות מבחירה, אך קיים גם גיל הנקרא 'גיל פרישת חובה' והוא מאפשר למעסיק 'לחייב' את העובד שהגיע לאותו גיל, לצאת לפנסיה ולפרוש מהעבודה.

גיל פרישת החובה הינו 67 והוא זהה עבור גברים ונשים.

חשוב לדעת שקיימות גם החרגות מסוימות בהקשר גיל הפרישה. לדוגמא, אם עובדת או עובד מסוים מבקש מהמעסיק להמשיך לעבוד למרות שהגיע לגיל פרישה, המעסיק יהיה רשאי לשקול כל בקשה לגופה. בנוסף, הורים לילדים שכולים יכולים להמשיך לעבוד עד גיל 72.

קיימת גם אפשרות למה שמוכר בתור יציאה ל-'פנסיה מוקדמת' בגיל 60.

מה כדאי לעשות במקרה שאין צוואה?

קרובי משפחה רבים מגיעים לשלב בו הם צריכים להיערך כלכלית להמשך החיים שלהם. לא לכולם יש את הזמן, את היכולת או את הרצון להתעסק בכספי הירושה ובעיזבונו של אדם, במיוחד כאשר לא קיימת ירושה מסודרת.

כך שבמקרה שהייתה קיימת קרן פנסיה לנפטר, בה נצברים סכומים שונים בהתאם לכל אחד ואחת, כספים אלו יכולים להגיע לידי המשפחה. על מנת שכספים אלו אכן יגיעו, וכן על מנת לבדוק האם היה קיים כיסוי ביטוחי בקרן הפנסיה של המנוח, כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין צוואות בחיפה.

עורך דין מקצועי ומנוסה, יוכל לעזור לכם עם הגשת בקשה לצו ירושה אותה יש להגיש לצד פעולות נוספות על מנת לחלק את העיזבון בין היורשים החוקיים. עורך דין צוואות בחיפה, ילווה אתכם מהרגעים הראשונים ויוכל לתמוך בכם לאורך הדרך עד לקבלת הירושה בצורה החוקית.

שתפו:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
מה עושים עם פנסיה כאשר אין צוואה מוגדרת

לבדיקה חינם של התיק הביטוחי

רוצים שיועץ פנסיוני יבדוק עבורכם את התיק הביטוחי ללא עלות וללא התחייבות, השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם

בואו להתעדכן בכל מה שחדש בעולם הביטוח והפיננסים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו הראשונים לדעת על כל מה שחדש
מאמרים ומידע נוסף שכדאי לקרוא
הלוואה לעוסק פטור
מאמרים

הלוואה לעוסק פטור

הלוואה לעוסק פטור: הזדמנות או מלכודת? עולם העסקים קטן ומלא אתגרים, במיוחד עבור עוסקים פטורים. ניהול תזרים מזומנים יעיל הוא קריטי להצלחה, אך לעיתים קרובות

קראו עוד »
הלוואה לסגירת מינוס
מאמרים

הלוואה לסגירת מינוס

הלוואה לסגירת מינוס: כדור שלג או גלגל הצלה? המינוס: מפלצת אדומה רובצת על חשבון הבנק, מעיקה, מלחיצה, גורמת לנו להרגיש לא בנוח. תחושת חוסר האונים

קראו עוד »
מימון לאופנוע
מאמרים

מימון לאופנוע

מימון לאופנוע – הגשמת חלום על שני גלגלים שוק האופנועים בישראל פורח בשנים האחרונות. נתוני הלמ"ס מראים כי מספר האופנועים בכבישים גדל משמעותית, עם עלייה

קראו עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
השאירו פרטים

השאירו פרטים

השאירו פרטים ונציג מטעמנו יצור אתכם קשר