כל מה שצריך להכיר על תביעות ביטוח לאומי

חוק הביטוח הלאומי שנחקק בכנסת עוד בשנת 1953, ייסד בכך את אחד מעמודי התווך המשמעותיים ביותר עליהם נשענת החברה הישראלית לדורותיה. הביטוח הלאומי בהגדרה, הינו גוף שמטרתו להבטיח הגנה כלכלית במקרים ובמצבים שונים למבוטחים. בפועל, כולנו יודעים שקבלת פיצויים מביטוח לאומי והגשת התביעה בכללותה, אינה משימה פשוטה כלל. הנה כל מה שתצטרכו לדעת על תביעות ביטוח לאומי.

מהו הביטוח לאומי, למי הוא מיועד ומי מבוטח בו?

הביטוח הלאומי הוא מנגנון ממשלתי, שמטרתו העיקרית היא לסייע ולעזור לתושבי המדינה בעת מצוקה כלכלית הנובעת מגורמים שאינם בשליטתם. במרבית המדינות שבהן קיים מנגנון של ביטוח לאומי, כמו כאן אצלנו בישראל, הביטוח מבוסס על תשלום שמוגדר כחובה ומנוכה מההכנסה החודשית של שכירים ושל עצמאיים כאחד. לעיתים, חובת התשלום תחול גם על מי שאינו עובד. כלומר, המבוטחים בביטוח הלאומי הם כל תושבי המדינה, אשר חייבים בתשלום בכל מקרה.

הביטוח הלאומי מספק מעטפת והגנה בתחומים שונים, ברמות שונות ולפרקי זמן משתנים. בין המצבים המעוגנים בחוק ניתן למצוא למשל קצבאות עבור תכניות לביטוח זקנה ושאירים, נפגעי עבודה, סיעוד, אבטלה, נכות כללית, פירוק תאגידים, פשיטת רגל ועוד.  

סוגי התמיכה יכולים להיות שונים במהותם ולכלול פיצויים כספיים, קצבאות, שירותי שיקום ותמיכה, שירותים לנפגעי פעולות איבה, שירותי ייעוץ ועוד. בנוסף, חלק מסוגי התמיכה מוגבלים בזמן בעוד שחלק אינם, חלק מותנים במצב הכלכלי וחלק מיועדים לשכירים או עצמאיים בלבד.

איך ניתן לקבל פיצויים בעקבות פגיעה או תאונה?

אנחנו רגילים לשלם כל חיינו את מס הביטוח הלאומי כמעט באופן אוטומטי. אך מה קורה כאשר מגיע הרגע בו אנחנו כמבוטחים זקוקים לקצבת נכות? לפיצויים בעקבות תאונת עבודה? או למענק בעקבות שינוי במצבנו הרפואי?

המוסד לביטוח לאומי הינו גוף ענק המתמודד עם פניות ותביעות רבות, שנערמות מדי יום. עקב כך ובעקבות הרצון שהפיצויים יגיעו רק למי שמגיע לו באמת, המוסד מערים קשיים רבים על תביעות רבות ועל קביעת הזכאות.

לשם קבלת פיצויים בעקבות פגיעה או תאונה, צריך קודם כל להגיש תביעה לביטוח הלאומי.

ראשית, יש להגיש את התביעה הרלוונטית וניתן אף לעשות זאת באופן מקוון דרך האתר של ביטוח לאומי. לאחר מכן ובחלק מהתביעות, מזמנים את התובע לוועדה רפואית שמטרתה לקבוע את אחוזי הנכות. לעיתים הוועדה הרפואית תדרוש בדיקה רפואית נוספת.

בשלב הבא תתקבל ההכרעה הסופית על ידי הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי.

מי רשאי להגיש תביעה לביטוח לאומי ומהם אחוזי נכות?

כל תושב במדינת ישראל שמשלם לביטוח לאומי, הוא כאמור מבוטח ולכן במקרים של פגיעה, פציעה, תאונת עבודה וכו', הוא רשאי להגיש תביעה לביטוח הלאומי. אחוזי הנכות או שיעור הנכות, הם למעשה הנתון אשר מציגה הוועדה הרפואית בסוף התהליך, והוא זה שיקבע את שיעור הפיצויים, הזכאות ורמת הנכות.

אחוזי הנכות מחושבים באופן הבא:

  • אחוזי נכות הפחותים מ-5% לא יזכו את התובע בפיצוי מהמוסד לביטוח לאומי.
  • בגין נכות שבין 5% ועד 19%, יעניק הביטוח הלאומי מענק חד-פעמי לתובע.
  • במידה ונקבעו 20% נכות ומעלה, יהיה זכאי התובע לקצבת נכות חודשית. (כל זמן שהנכות בתוקף או עד גיל פרישה).

בנוסף, חשוב לדעת שעל כל קביעה של הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, ניתן לערער תוך 30 ימים. הערעור יועבר לוועדה רפואית בכירה המורכבת מ-3 רופאים, שיכריעו האם הערעור יתקבל או שלא.

למה חשוב להתייעץ עם עו"ד מומחה כאשר רוצים לתבוע זכויות מביטוח לאומי?

הגשת תביעה לביטוח הלאומי יכולה להפוך לסיוט בירוקרטי, שאת סופו לא ניתן לראות ופעמים רבות שההכרעה אכן מגיעה, היא עלולה לבשר על אי-זכאות.

עקב כמות הפונים הגדולה, הקשיים שמערים הביטוח, הבירוקרטיה הארוכה, הקושי בהשגת זכאות ובשל סיבות נוספות – ליווי של עורך דין ביטוח לאומי יכול להגדיל את הסיכויים להשגת הזכאות הרלוונטית באופן משמעותי.

עו"ד ביטוח לאומי מקצועי שמכיר היטב את כל מסדרונות המוסד, יוכל לעזור לכם במגוון דרכים, בטיפים לוועדות הרפואיות ובהכוונה שמתחילה כבר משלב הגשת התביעה ועד להכרעת הוועדה הרפואית.

חשוב לזכור שתביעות ביטוח לאומי הן חלק מעולם משפטי מורכב וסבוך, כזה שהאדם הממוצע לא מכיר לעומק. הגשת תביעה באופן עצמאי כרוכה בסיכון גבוה משמעותית, מהגשת תביעה בליווי ועזרה של עו"ד ביטוח לאומי.

שתפו:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
כל מה שצריך להכיר על תביעות ביטוח לאומי

לבדיקה חינם של התיק הביטוחי

רוצים שיועץ פנסיוני יבדוק עבורכם את התיק הביטוחי ללא עלות וללא התחייבות, השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם

בואו להתעדכן בכל מה שחדש בעולם הביטוח והפיננסים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו הראשונים לדעת על כל מה שחדש
מאמרים ומידע נוסף שכדאי לקרוא
הלוואה לעוסק פטור
מאמרים

הלוואה לעוסק פטור

הלוואה לעוסק פטור: הזדמנות או מלכודת? עולם העסקים קטן ומלא אתגרים, במיוחד עבור עוסקים פטורים. ניהול תזרים מזומנים יעיל הוא קריטי להצלחה, אך לעיתים קרובות

קראו עוד »
הלוואה לסגירת מינוס
מאמרים

הלוואה לסגירת מינוס

הלוואה לסגירת מינוס: כדור שלג או גלגל הצלה? המינוס: מפלצת אדומה רובצת על חשבון הבנק, מעיקה, מלחיצה, גורמת לנו להרגיש לא בנוח. תחושת חוסר האונים

קראו עוד »
מימון לאופנוע
מאמרים

מימון לאופנוע

מימון לאופנוע – הגשמת חלום על שני גלגלים שוק האופנועים בישראל פורח בשנים האחרונות. נתוני הלמ"ס מראים כי מספר האופנועים בכבישים גדל משמעותית, עם עלייה

קראו עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
השאירו פרטים

השאירו פרטים

השאירו פרטים ונציג מטעמנו יצור אתכם קשר