כל מה שצריך להכיר על מיסוי חברות

עולם המיסוי מציב לא מעט אתגרים בפני אלו שצריכים לשלם אותו מדי חודש או שנה. במידה ואתם לא מומחים לענייני מס ויש בבעלותכם עסק כלשהו, עליכם לשלם מיסים שונים, בהתאם לפרמטרים שונים הקבועים בחוק. אמנם עולם המיסים יכול להיות מבלבל, אך עצם המורכבות אינו מהווה פטור מתשלום ולכן חשוב לנסות ולהכיר אותו. אז מהו מיסוי חברות? מהם ההבדלים בין עוסק מורשה לפטור? ולמה כל אחד צריך עורך דין מיסים שילווה אותו? על כל אלו ועוד, במאמר הבא.

על מיסים, חברות ועצמאיים

החוק במדינת ישראל מצביע על שלושה סוגים שונים של התאגדות עסקית – עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ. כלומר, לפני שמתחילים בפעילות עסקית מכל סוג שהיא, בלי קשר לרווח הצפוי או לסוג הפעילות, החוק מחייב רישום ברשויות המס לפי אחת משלושת ההתאגדויות העסקיות השונות.

לכל צורת התאגדות יש את המאפיינים שלה, שיתאימו לכל עסק לפי מידותיו. כמובן שלכל עסק יש את הצרכים שלו, המאפיינים שלו, החישובים שלו וכדומה, לכן חשוב עוד לפני רישום העסק ברשויות המס, להתייעץ עורך דין מיסים מקצועי שיוכל לנווט אתכם לרישום הנכון ביותר עבור העסק שלכם.

מהם ההבדלים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ?

כאמור, קיימות 3 אפשרויות לרישום ברשויות המס. שלושת הצורות הן:

  • עוסק פטור – עוסק פטור הינו עוסק עצמאי. הוא יכול להירשם ככזה רק אם מחזור העסקאות השנתי שלו לא עולה על 120,000 ₪, נכון לשנת 2024. חשוב לשים לב שמדובר על מחזור העסקאות ולא על הרווח הנקי.

עסק פטור, אינו גובה מלקוחותיו מס ערך מוסף (מע"מ) ולכן הוא פטור מדיווחים על בסיס חודשי (חייב רק בדו"ח שנתי), בניגוד לעוסק מורשה או חברה בע"מ. במידה ומחזור העסקאות חוצה את הרף המותר בחוק, נדרש העוסק הפטור להירשם כחברה בע"מ או כעוסק מורשה. יש לציין שעוסק פטור מתייחס לפטור לעניין מע"מ בלבד, כך שמבחינת תשלום מס הכנסה ההתנהלות אינה שונה מהשאר.

  • עוסק מורשה – עוסק מורשה הינו עוסק עצמאי שחייב בניגוד לעוסק הפטור, בדיווח על בסיס חודשי לרשויות המס. מחזור העסקאות של העוסק המורשה צריך להיות מעל 120,000 ₪ (נכון ל-2024) או שלחילופין העסק הוא במקצוע שלא מאפשר להיות עוסק פטור. עוסק מורשה גובה מע"מ מלקוחותיו על כל עסקה ועל כן כאמור חייב בדיווח חודשי.
  • חברה בע"מ (בערבון מוגבל) – צורת ההתאגדות הגדולה מבין השלושה, והיחידה אשר מייצרת הפרדה משפטית מלאה בין החברה או הישות העסקית עצמה, לבין בעליה בפועל. החברה פועלת על פי שיקולים עסקיים במטרה להניב רווחים גדולים ככל האפשר והיא חייבת בתשלום אגרת רישום, אגרה שנתית, מינוי רואה חשבון מבקר וכן בהגשת דוחות שנתיים. מפני שהחברה מופרדת משפטית, בעלי החברה שהינם בעלי המניות, אינם אחראים לחובות החברה ולא ניתן לתבוע אותם בכל הקשור לחברה. (אלא במקרים חריגים).

מהו מיסוי חברות?

מיסוי חברות וגבייתו, נעשה מכוח פקודת מס ההכנסה בישראל. מס חברות, הוא מס שמוטל מצד המדינה על חברות ובעיקר על הרווחים שלהן. המס מחושב לרוב בהתאם לרווחי החברה ומתייחס בעיקר לחברות בהן קיימת הפרדה משפטית בין בעלי המניות לישות המשפטית, כלומר לחברות בע"מ.

כללי מס החברות משתנים בין מדינה למדינה בהתאם למשטר המס הנהוג באותה מדינה וכן עלול להשתנות בין שנה לשנה. מס החברות בישראל עומד על כ-23% אותו משלמת כל חברה, בהתאם לרווחים שלה בכל חודש נתון. מס חברות הינו מס בגובה קבוע, אך חשוב לדעת שגם עליו ניתן לקבל הקלות בתנאים מסויימים.

מיסוי חברות מחושב מהרווח הנקי של החברה ומשמש את המדינה בה הוא משולם, כמקור תקציבי גדול המאפשר לה להשקיע בשירותים חברתיים, בבנייה וחידוש של תשתיות ועוד.

למה חשוב לעבוד עם עורך דין מיסים באופן צמוד?

בין אם אתם רשומים כעוסק פטור, עוסק מורשה או כחברה בע"מ – אתם חייבים בתשלום מס כלשהו. כמו שלמדנו להכיר, עולם המיסים הוא רחב, מפותל ומסובך. בטח למי שלא מכיר אותו היטב.

לכן, ייעוץ ע"י עו"ד מיסוי שמכיר לעומק כל פינה בעולם המיסים, יכול לוודא שאתם מתנהלים בצורה נכונה מול רשויות המס בהתאם לעסק שלכם, שאתם מבצעים תכנוני מס חכמים ויעילים וכמובן, לחסוך לכם לא מעט כסף.

שתפו:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
כל מה שצריך להכיר על מיסוי חברות

לבדיקה חינם של התיק הביטוחי

רוצים שיועץ פנסיוני יבדוק עבורכם את התיק הביטוחי ללא עלות וללא התחייבות, השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם

בואו להתעדכן בכל מה שחדש בעולם הביטוח והפיננסים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו הראשונים לדעת על כל מה שחדש
מאמרים ומידע נוסף שכדאי לקרוא
הלוואה לעוסק פטור
מאמרים

הלוואה לעוסק פטור

הלוואה לעוסק פטור: הזדמנות או מלכודת? עולם העסקים קטן ומלא אתגרים, במיוחד עבור עוסקים פטורים. ניהול תזרים מזומנים יעיל הוא קריטי להצלחה, אך לעיתים קרובות

קראו עוד »
הלוואה לסגירת מינוס
מאמרים

הלוואה לסגירת מינוס

הלוואה לסגירת מינוס: כדור שלג או גלגל הצלה? המינוס: מפלצת אדומה רובצת על חשבון הבנק, מעיקה, מלחיצה, גורמת לנו להרגיש לא בנוח. תחושת חוסר האונים

קראו עוד »
מימון לאופנוע
מאמרים

מימון לאופנוע

מימון לאופנוע – הגשמת חלום על שני גלגלים שוק האופנועים בישראל פורח בשנים האחרונות. נתוני הלמ"ס מראים כי מספר האופנועים בכבישים גדל משמעותית, עם עלייה

קראו עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
השאירו פרטים

השאירו פרטים

השאירו פרטים ונציג מטעמנו יצור אתכם קשר